Герб Чудніву

Чуднівська районна державна адміністрація

13200, м. Чуднів, вул. Героїв Майдану, 104
Герб України

18 квітня в Україні відзначається День пам’яток історії та культури

Культурна спадщина є однією із надзвичайно важливих складових історичної пам’яті будь-якої нації, тому не випадково, що 18 квітня відзначають День пам’яток історії та культури.
Цей день – справжнє свято для усіх, хто присвятив своє життя охороні історико-культурної спадщини нашої Батьківщини, хто серцем і ділом причетний до святої справи збереження культурного надбання.

Кожна епоха залишає по собі об’єкти культурної спадщини. Найстаровиннішою в районі є маєток відомих українських магнатів Терещенків-Уварових, розташований у с.Турчинівка. Пам’ятка має статус національного значення.

А взагалі, про історичне минуле Чуднівщини свідчать 13 пам’яток археології, 9 пам’яток монументального мистецтва, 5 пам’яток архітектури, 3 пам’ятки садово-паркової культури, 83 пам’ятники та пам’ятних знаків воїнам-визволителям і односельчанам, які загинули у боях під час Другої Світової війни, 1 - воїнам-інтернаціоналістам, 2 хрести-пам’ятники козакам України, 17 пам’ятних знаків жертвам голодомору, 1 пам’ятний знак «Чуднівська битва 1651р.», 1 пам’ятний знак ліквідаторам аварії на Чорнобильській АЕС, які встановлені у населених пунктах району.

Переважна більшість пам’ятних знаків на пам’ятників, пов’язаних з подіями  Другої Світової війни, встановлено у 60-их роках минулого століття. Вони потребують ремонтних робіт. Окремі пам’ятники потребують капітального ремонту, інші заміни.

Протягом останніх років у населених пунктах району також встановлено пам’ятні знаки та пам’ятні дошки. Увічнено пам’ять Т.Г.Шевченка у м.Чуднів та с.Будичани,  встановлено пам’ятний знак «Борцям за єдність та незалежність України» у м.Чуднів, 3 пам’ятні дошки славним землякам:      П. Шпиті, Д. Лонському, Л. Лихуші. Крім того, 1 пам’ятний знак та 11 пам’ятних дощок встановлено героям новітньої історії України -  загиблим воїнам–землякам, учасникам АТО.

Чуднівщина багата на різні визначні культурні пам’ятки, але чи буде у наших нащадків можливість помилуватися ними, доторкнутись до минулого, цілком залежить від нас. Ми повинні пам’ятати: без історії, без минулого ніколи не буде  майбутнього нашого народу. Обов’язок кожного з нас – берегти його історичну  пам’ять.
                                                              
Світлана Морозюк,
методист районного
організаційно-методичного
центру