Герб Чудніву

Чуднівська районна державна адміністрація

13200, м. Чуднів, вул. Героїв Майдану, 104
Герб України

18 жовтня – Європейський день боротьби проти торгівлі людьми

За статистикою Міжнародної організації з міграції (МОМ) у 2018 році від торгівлі людьми в Україні постраждало 1265 осіб і ця цифра є найбільшою у порівнянні з іншими роками (починаючи з 2002 року).
За цією ж статистикою зазначено, що основною країною призначення починаючи з 2010 року по грудень 2018 року є Росія (63%), на другому місці – Польща (15%), а третє – займає Україна (10%).

Проблема торгівлі людьми, як і проблема домашнього насильства останнім часом стала ще більш актуальною. І якщо раніше Україна була країною походження та транзиту, то на сьогоднішній день стала ще й країною призначення.

Соціально-економічна криза в Україні, яка призвела до різкого падіння рівня життя та безробіття, збройний конфлікт на сході країни, необізнаність переважної більшості громадян з правових питань та явища торгівлі людьми, існування стереотипів про краще життя за кордоном, з одного боку, та попит на дешеву робочу силу, підвищення мобільності населення, в тому числі внутрішньо переміщених осіб, спрощення можливості трудової міграції завдяки системі «без віз», створили сприятливі умови для збільшення кількості громадян України, які стали жертвами торгівлі людьми як за кордоном так і в Україні.

З огляду на те, що торгівля людьми завжди пов’язана з тяжкою працею, поганими соціально-побутовими умовами, застосуванням жорстоких методів контролю, приниженням людської гідності, насиллям, стає цілком  зрозумілим, до яких жахливих наслідків може призвести навіть нетривале перебування жертви у такій ситуації – зламана доля, зневіра у людей, тяжкий  психологічний стан, травми, каліцтво, а іноді і смерть.

Торгівля людьми є багатогранною проблемою, негативні наслідки якої відчувають на собі не лише ті, хто потрапив у таку ситуацію, але і їхні сім'ї.  Нерідко такі сім'ї взагалі розпадаються. Покинуті на самоті зі своїми проблемами особи, нерідко намагаються «втекти» від проблем через вживання алкоголю, інші негативні соціальні явища. Тоді проблема однієї особи стає проблемою місцевої громади та держави в цілому.

Постраждалі особи не довіряють органам влади через існування різних побоювань, у тому числі щодо порушення конфіденційності. У результаті, значна кількість не звертається за допомогою взагалі або звертається не за місцем проживання. Не існує й дієвої системи ідентифікації постраждалих осіб, що особливо шкодить ефективному виявленню випадків торгівлі дітьми. Більше того, постраждалі, навіть після встановлення їм відповідного статусу, мають проблеми із доступом до всієї необхідної їм допомоги, у тому числі через те, що національним законодавством вони не визначені як пільгові категорії громадян, а додаткового фінансування для забезпечення їм доступу до різних видів допомоги не передбачено. Це призводить до того, що постраждалі особи відмовляються від допомоги, що їм її пропонує держава. У кращому випадку постраждалі особи отримують допомогу за рахунок коштів іноземних донорів від громадських організацій, без участі держави, у гіршому – взагалі не звертаються за допомогою.

Особи вважаються постраждалими від торгівлі людьми (стаття 149 Кримінального Кодексу України «торгівля людьми») якщо вони були в ситуації:
обмеження свободи пересування;
відсутності вибору та можливості припинити роботу та повернутися додому;
вилучення паспорту та інших документів;
погрози та застосування сили;
втягнення в боргову кабалу, невиплати обіцяної винагороди за роботу повністю або частково.

Управління праці та соціального
захисту населення райдержадміністрації